نقش نگرانی در آسیب شناسی روانی

0 Comments

پس براساس تحقیقات اولیه، ممکنه که نگرانی عامل علی در اضطراب باشه که این عقیده در اختلاف با هدفی قرار میگیره که نگرانی رو فقط به عنوان بخشی از ظاهر شناسی درنظر می گیرن (دیوی و ولز، ۲۰۰۶). در واقع نگرانی شدید و غیر قابل کنترل، نشونه مشترک همه اضطرابا و اختلالای روانی هم هست (بارلو، ۱۹۸۸؛ به نقل از سیموس، ۱۳۸۴).

اضطراب

۲-۱-۷- ۱- مشکل اضطراب گسترده

در چند دهه گذشته، تحقیق روی نگرانی رشد زیادی داشته. بخشی از اون به این

دلیله که امروزه نگرانی به عنوان خصیصه اصلی مشکل اضطراب گسترده درنظر گرفته می شه (دیوی و ولز،  ۲۰۰۶).

افراد گرفتار به مشکل اضطراب گسترده فکر می کنند که نگرانی به اونا کمک می کنه تا ذهن خود رو از موضوعاتی که در اونا هیجان شدیدی بوجود میاره، دور کنن (بورکووک و رومر، ۱۹۹۵؛ فریستون، ریوم[۲]، لیتارت[۳]، داگاس و لدوکر، ۱۹۹۴؛ به نقل از نیومن[۴]و لیرا[۵]، ۲۰۱۱). حمایتای پژوهشی زیادی هست که نشون میده افراد گرفتار به مشکل اضطراب گسترده، از نگرانی به عنوان راهبردی واسه کنترل تحریک هیجانی استفاده می کنن (نیومن و لیرا، ۲۰۱۱).

مشکل اضطراب گسترده یکی از شایع ترین اختلالاته و همبودی بالایی با بقیه مشکلات اضطرابی و خلقی داره (دیوی و ولز، ۲۰۰۶). علاوه بر مشکل اضطراب گسترده ، که نگرانی خصیصه اصلی اون هستش، این عامل در خیلی از مشکلات دیگه هم نقش داره. در زیر به نقش نگرانی در هر کدوم از این مشکلات، به طور خلاصه اشاره می شه.

مشکلات

۲-۱-۷- ۲- مشکل وحشت زدگی

افراد گرفتار به مشکل پانیک، در این مورد که چه وقتی حمله بعدی اونا اتفاق می افته و این که اونا این توانایی رو دارن که با اون مقابله کنن یا خیر، پریشونی زیادی رو تجربه می کنن.

مثل اون چه که در نگرانی اتفاق میفته، در مشکل پانیک هم این پریشونی بر نتیجه های منفی آینده که ماهیتی مبهم دارن متمرکز می شه و نتیجه اون به جای حل مشکل، ایجاد مشکلات بیش تره (دیوی و ولز، ۲۰۰۶)

 

۲-۱-۷- ۳- مشکل اضطراب اجتماعی

اضطراب اجتماعی با ” ترس از یک یا چند موقعیت اجتماعی یا عملکردی که در اون شخص با افراد ناآشنا مواجه می شه و یا احتمال مورد مداقه بقیه قرار گرفتن در اون هستش “، مشخص می شه (انجمن روان پزشکان امریکا، ۲۰۰۰؛ به نقل از دیوی و ولز، ۲۰۰۶).

اضطراب انتظاری یه خصیصه مشخص در اضطراب اجتماعیه. این آدما دائم در مورد موقعیات اجتماعی و عملکردی در آینده، انتظار مشکلات مختلفی که می تونه ایجاد شه، طراحی شه و تکرار شه، فکر می کنن. با این حال این تلاشا بی اثره چون اضطراب باقی می مونه (ولز، ۱۹۹۷؛ به نقل از دیوی و ولز، ۲۰۰۶). این تفکر همیشگی و نشخوارگونه که در میان افراد گرفتار به اضطراب اجتماعی دیده می شه، مشابه با اون چیزیه که در نگرانی اتفاق می افته.

۷۹ .O’Neill, G.W.

۸۰ . Rheaume, J.

    1. ۸۱٫ Letarte, H.
    2. ۸۲٫ Newman, M. G.

 

  1. ۸۳٫ Llera, S. J.