Posted on

افشای جزئیات توافق پنهونی ایران با دوروف ! توافق پنهونی ایران با پاول دوروف واسه چه و در چه موردی بوده؟ اگه توافق انجام شده، دلیل فیلترینگ تلگرام چیه؟

توافق

امروز در بعضی رسانه ها اطلاعاتی در مورد حضور پنهونی پاول دورف مدیر تلگرام در سال ۹۴ تو تهران منتشر شده. انگار دوروف و ایران با هم توافقاتی داشتن اما جزئیات توافق پنهونی ایران با دوروف چه می تونه باشه؟ در ادامه جزئیات دقیقی از این توافق پنهونی ارائه می شه.

سرفصل محتوا

 • افشای جزئیات توافق پنهونی ایران با دوروف تو تهران
 • تاخیر در بررسی وضعیت تلگرام به وسیله مسئولین کشور
 • جزئیات توافق پنهونی ایران با دوروف چی بود؟
 • توافق پنهونی ایران با تلگرام
 • حضور دوروف تو تهران اونم پنهونی!

افشای جزئیات توافق پنهونی ایران با دوروف تو تهران

داستان واقعی چیه؟ واقعا ایران در این مدت از تلگرام پشتیبانی کرده؟ پس دلیل این فیلترینگ چی بود؟ اگه کمی دقیق تر به ماجرا نگاه کرد شاید بشه این توافق پنهونی ایران با دوروف رو به محبوبیت یه باره این پیام رسان در ایران در رابطه کرد! قبل از تلگرام هم پیام رسانای مختلفی در بین ایرانیا دست به دست می شدن اما محبوبیت بیش ازاندازه تلگرام می تونه هر کسی رو به فکر فرو کنه.

شاید بررسی جزئیات توافق پنهونی ایران با دوروف در ادامه کمی عجیب باشه اما غافلگیر نشید. داستان تلگرام دست کم از سال ۹۴ در کشور شروع شده.

تاخیر در بررسی وضعیت تلگرام به وسیله مسئولین کشور

در اول آبان سال ۹۴ بود که خبرهایی در مورد تشکیل کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و بحث در مورد تلگرام منتشر شد. در این جلسه قرار بود در مورد فیلترینگ تلگرام بحث شه. قبل از این ایران از دوروف خواست تا کانالای غیراخلاقی در این شبکه اجتماعی رو محدود کنه اما دوروف در مقابل اعلام کرد که ایران از ایشون خواسته تا به جاسوسی کاربران ایرونی بپردازه. این باعث شد تا ایران به مدت چند ساعت تلگرام رو فیلتر کنه.

در ادامه این اتفاقات قرار شد کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه واسه بحث درباره فیلتر تلگرام جلسه تشکیل. این جلسه به دلیل نبود حضور تعدادی از مسئولین به نتیجه نرسید. عبدالصمد خرم آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه هم در این باره اعلام کرد که غیبت اعضا و به حدنصاب نرسیدن اراده کردن در مورد مسدودسازی پیام رسان تلگرام باعث شده این جلسه در آینده تشکیل شه.

اراده کردن

انگار دلیل نبود حضور حسن روحانی در این جلسه هم، جلوگیری از اراده کردن شورای عالی فضای مجازی درباره فیلترینگ بعضی شبکه های اجتماعی بوده باشه. اما در ادامه جلسه ای واسه اراده کردن در مورد فیلترینگ تلگرام تشکیل شد و قرار شد اگه دوروف کانالای ضداخلاقی رو مسدود نکنه، تلگرام در ایران فیلتر شه.
اما قبل از تشکیل هر جلسه ای در مورد فیلترینگ تلگرام، یکی از رسانه ها به نام گرداب دراین باره نوشته بود که:

به جز از کاربرانی که به گوشه ای از اقدامات مجرمانه اونا گفته شد، تعدادی از سایتای مخالف هم مبادرت به راه اندازی کانال در تلگرام کردن؛ اقدامی که میشه اونو هم جهت با پروژه نفوذ دشمن هم آزمایش کرد. به کار گیری بستر تلگرام واسه انتشار محتوای مجرمانه موجب نگرانی بقیه کاربران شده، چراکه با موندگاری وضع موجود، احتمال اون هست که دود بی فرهنگی این عده، به چشم همه کاربران بره. بخشی از کاربران با درک این موضوع، در گروه های خود، مباحثی مانند راه اندازی کمپین درخواست از این سایتا واسه خروج از تلگرام رو مطرح کردن.

جزئیات توافق پنهونی ایران با دوروف چی بود؟

تاریخ ۶ اردیبهشت ۹۷ بود که وزارت ارتباطات اعلام کرد که مجوز قرار گرفتن CDNای تلگرام در ایران لغو شده. آشنا، مشاور رییس جمهوری در توییتر اعلام کرد که:

مجوز قرار گرفتن سرورهای شبکه پخش محتوای پیام رسان تلگرام (CDN) در ایران لغو شده و ترافیک این پیام رسان فقط از راه ارتباطات بین المللی کشور راه یابی می شه. این تسهیلات حاصل یه توافق مشروط بود، حالا که مؤسس تلگرام به تعهدات خود عمل نکرده، دلیلی واسه ادامه اون وجود نداره.

این پیغام در ظاهر اعلام لغو مجوز بود اما مشخصه که به توافقی پنهونی با دوروف اشاره داره. اما کدوم توافق؟ کسی ازاین توافق خبر نداشت! البته آشنا در ادامه تلاش کرد تا با ارسال توییتای بعدی موضوع توافق با تلگرام رو بپوشونه، اما نتونست و جزئیات توافق پنهونی ایران با دوروف نکته ای مهم بود.

بعد از اینکه تلگرام فیلتر شد، وزیر رابطه موافقت غیرمستقیم خود رو با این مسأله در توییتر اعلام کرد و گفت که دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات، توقف ناپذیره؛ هرچند به کار گیری یه نرم افزار متوقف شه. نرم افزارهای بدیل، شناسایی و جریان آزاد اطلاعات، دوبارهً از سر گرفته می شه. این خاصیت و لازمه دسترسی آزاد به اطلاعات در عصر ارتباطاته .

توافق پنهونی ایران با تلگرام

یه چند وقت پیش به دنبال مشکلات پیش اومده واسه پیام رسان سروش، آقای میثم سیدصالحی، مدیر این پیام رسان اعلام کرد که دولت اگه همونجوریکه از تلگرام پشتیبانی کرده بود از پیام رسانای داخلی هم پشتیبانی می کرد، وضعیت اونا هم بهتر می شه. قبل از این صحبتا هم آقای عزت الله ضرغامی از اعضای شورای عالی فضای مجازی گفته بود که رییس جمهوری علاقه منده که با صدای بلند بگه دولت مزاحم هیچ پیام رسان خارجی نیس.

مشکلات

اما اگه دوروف به تعهدات خود در مقابل جمهوری اسلامی ایران عمل نکنه و مردم رو تحقیر کنه، رییس جمهوری واسه حفظ استقلال کشور می تونه سکوت کنه؟ اگه #محرمانه_نداریم، بهتره متن توافقات دولت با پیام رسان تلگرام واسه اطلاع عموم منتشر شه.

حضور دوروف تو تهران اونم پنهونی!

در نیمه اول اول سال ۹۴ پاول دوروف مدیر تلگرام در سفری پنهونی به تهران میاد و با دولتیا به گفتگو می شینه. توافقات انجام می شه و طبق ادعای دولتیا قرار می شه کانالای مستهجن به وسیله تلگرام فیلتر شه.

چیزی که ً انجام می شه اما در دی ماه ۹۶ مدیر تلگرام راه و روش دیگری در پیش گرفت و تقاضاهای علنی دولت ایران رو واسه مسدودسازی کانالای تروریستی رو بی جواب گذاشت. این واسه دولت گران بود و دستور داد تا تلگرام مسدود شه. اما بعد از یه مدت تلگرام دوباره به صورت عادی به فعالیت خود ادامه داد.

به وسیله بعضی رسانه ها پیگیریایی انجام شده تا مشخص شه که جزئیات توافق پنهونی ایران با دوروف چی بوده. جزئیات این توافق به توضیح ذیله و اگه مدیر تلگرام اونو رعایت می کرد با مسدودسازی مواجه نمی شد:

  • تلگرام باید تضمین دهد اطلاعات کاربران ایرونی رو به غیر (که شایدً اینجا شرکتا یا دولتای غربیه) نده.
  • تلگرام تضمین دهد مقررات ایران رو در مسائل فرهنگی رعایت کنه.
  • تلگرام تضمین دهد منافع اقتصادی حاصل از ایران رو با دولت تقسیم کنه.
  • اقتصادی

 • تلگرام باید تعهد دهد که احکام دادگاه های ایران رو به رسمیت می شناسه.

ً طی این چند سال بازم مدیران دولتی با دوروف مذاکراتی در کشورای همسایه ایران داشتن که به نتیجه نرسیده اما نکته باحال اینجاس که تلگرام هنوز در میان دولتیا هم خاطرخواه داره.

منبع: تکراتو