انواع مداخلات مبتنی بر ذهن آگاهی

مداخلات بر اساس ذهن آگاهی شامل روشای زیادی واسه آموزش هوشیاری آگاهانه س. بعضی از این مداخلات شامل تمرینای رسمی مراقبه س، آدما به مدت زمان معینی (حتی گاه تا ۴۵ دقیقه) در حالتی نشسته قرار می گیرن و توجه خود رو به روش های خاصی کنترل می کنن. یه سری های دیگه از مداخلات دربردانده تمرینای کوتاه تر و غیر رسمیه که بر ذهن آگاهی در زندگی روزانه تاکید داره، در این مداخلات از افراد خواسته می شه تا آگاهی خود رو نسبت به فعالیتای عادی هم چون قدم زدن، خوردن، رانندگی کردن یا حموم کردن، زیاد کنن (بائر، ۲۰۰۶).

باید توجه داشت که آموزش ذهن آگاهی مرکز اصلی MBSR و MBCTه و هر دو، تمرینای رسمی ذهن آگاهی رو استفاده می کنن (مراقبه نشسته). در مقابل در DBT و ACT ، مهارتای ذهن آگاهی در کنار بقیه راهبردهای رفتاری آموزش داده می شه و تمرینای رسمی ذهن آگاهی ممکنه به کار برده شه یا نشه (بائر، ۲۰۰۳؛ به نقل از کانگ[۱] و وتینگهام[۲]، ۲۰۱۰). در زیر به طور خلاصه، اشاره ای به هر کدوم از مداخلات می شه:

۲-۱-۱۴-۱-  برنامه درمانی کاهش استرس براساس ذهن آگاهی (MBSR)

استرس

جون کابات زین، کلینیک کاهش استرس رو در مرکز پزشکی دانشگاه ماساچوست در وسترن، در دهه ۱۹۷۰ ساخت. ایشون در کلینیک کاهش استرس خود، به شرکت کنندگان تمرین آرامش ذهنی همراه با ذهن آگاهی می داد. این کوششا به شکل گرفتن مدل کاهش استرس براساس ذهن آگاهی رسید.

برنامه درمانی کاهش استرس براساس ذهن آگاهی ، قبلی بر این، با عنوان برنامه کاهش استرس و تن آرومی میشناختنش (کابات زین،۱۹۸۲ ؛ ۱۹۹۰؛ به نقل از امیدی و محمدخانی، ۱۳۸۷). این روش شامل برنامه ۸ تا ۱۰ هفته ایه که واسه گروه هایی با بیشتر از ۳۰ شرکت کننده اجرا می شه. جلسات به طور هفتگی و هر جلسه حدود ۵/۲-۲ ساعت برگزار می گردن. دستور جلسات شامل تمرین مهارتای مراقبه، بحث در مورد استرس، روشای مقابله ای و تکالیف خونگی هستن.

جلسات متراکم ذهن آگاهی هم تشکیل می شن که یه روزه هستن و حدود ۸-۷ ساعت طول میکشن و مهارتای مراقبه ای زیادی هم چون بررسی بدنی، مراقبه نشسته، ژستای یوگا و .. آموخته می شه.

، شرکت کنندگان، ذهن باخبر بودن رو در طول فعالیتای روزمره مثل پیاده روی،

پیاده روی

ایستادن، و خوردن به کار می گیرن. تمرین این مهارت ها روزانه دست کم ۴۵ دقیقه، و شش روز در هفته ادامه پیدا میکنه (امیدی و محمدخانی، ۱۳۸۷).

فرض MBSR اینه که با تکرار آموزش مراقبه ذهن آگاهی، آخرسر افراد یاد می گیرن که نسبت به تجاربشان کم تر عکس العمل نشون بدن و کم تر درباره اونا قضاوت کنن و قادر می شن که الگوهای همیشگی و ناسازگارانه تفکر و رفتار رو شناسایی کرده و اونا رو تغییر بدن (کنگ و همکاران، ۲۰۱۱). افراد آموزش می بینن تا به افکار و احساساتشون توجه کنن، اما به محتوای اون نچسبند، حتی به افکار قضاوتی خود (مثل” این یه اتلاف وقت احمقانه س” ) بدون اون که درباره اونا داوری کنن، توجه کنن.
احمق

یکی از نتیجه های تمرینای ذهن آگاهی اینه که افراد در پیدا میکنن، بیشتر حسا، افکار و هیجانات دارای نوسان، یا زودگذرند و مانند امواج دریا عبور می کنن (لینهان، ۱۹۹۳؛ به نقل از امیدی و محمدخانی، ۱۳۸۷).

در متون تجربی معاصر، مداخلات بالینی بر اساس آموزش مهارتای ذهن آگاهی به سرعت در حال رشده (امیدی و محمدخانی، ۱۳۸۷). گراسمن[۳] و همکاران (۲۰۰۴؛ به نقل از کانگ و وتینگهام، ۲۰۱۰) به این نتیجه رسیدن که مدل کاهش استرس براساس ذهن آگاهی، واسه طیفی از مشکلات بالینی و غیربالینی شامل درد، سرطان، مریضی قلبی، افسردگی و اضطراب موثره و اثر موافق و تقریبا قوی در شرایط جورواجور داره و پیشنهاد می کنن تمرین ذهن آگاهی می تونه توانایی فرد رو واسه مقابله با پریشونی کلی زندگی بهتر کنه.

بایر و همکاران (۲۰۰۸؛ به نقل از کانگ و وتینگهام، ۲۰۱۰) بررسی نظام مندی روی مداخلات بر اساس ذهن آگاهی مثل MBSR، MBCT وMBCT  اصلاح شده انجام دادن و نتیجه گرفتن که مداخلات بر اساس ذهن آگاهی ممکنه واسه موضوعات بالینی جور واجور اثر داشته باشه و کارکرد روانی رو بهتر کنه.

کنگ و همکاران (۲۰۱۱) در تحقیق خود که بخشی از اون، به بررسی کوششای آزمایشی کنترل شده در مورد اثرات MBSR بر کارکرد روان شناختی پرداخته، نشون دادن که MBSR کلا منتهی به کاهش سطوح اضطراب، افسردگی، خشم، نشخوارفکری، پریشونی روان شناختی کلی مثل استرس درک شده، درهم ریختگی شناختی، نشانگان دوری پس از حادثه و علایم پزشکی می شه. مشخص شد که الگوی MBSR منتهی به افزایش عاطفه مثبت، احساس معنویت، همدلی، حس انسجام ، سطح ذهن آگاهی، بخشش، مهربانی به خود، رضایت از زندگی و کیفیت زندگی در میان جمعیتای بالینی و غیربالینی می شه.

  1. ۲۲۱٫ Kang, C.

۲۲۲ . Whittingham, K.

۲۲۳ . Grossman, P